Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) pradėjo trečiąjį projekto „Mes rūšiuojam“ sezoną, per kurį planuojama surinkti 1000 tonų elektronikos, baterijų atliekų, tai yra dvigubai daugiau, nei buvo surenkama iki šiol. Projektas organizuojamas tam, kad kiekvienas gyventojas galėtų patogiai, kuo arčiau savo namų priduoti pasenusią elektroniką ar baterijas, atliekos neužterštų aplinkos, o būtų perdirbtos ir panaudotos dar kartą.

Trečiąjį „Mes rūšiuojam“ sezoną organizatoriai su parneriais pradėjo apdovanodami 2013-2014 metų sezono laimėtojus. Projekte dalyvavusios visos švietimo įstaigos, įmonės ir servisai už surinktus projekto taškus renkasi prizus, o papildomų prizų laimėtojai savo apdovanojimus, – 4000 ar 2500 litų vertės kuponus baldų gamybai, įrankiams įsigyti, įvairią buitinę techniką, šaldytuvą, – buvo pakviesti atsiimti šventės metu.  Originalus projekto „Mes rūšiuojam“ laikrodis buvo įteiktas socialiniame tinkle Facebook konkursą laimėjusiai moksleivei. Visi laimėtojai skelbiami projekto svetainėje www.mesrusiuojam.lt.

Šventės dalyvius Seimo Aplinkos komiteto vardu sveikinęs parlamentaras Arūnas Dudėnas džiaugėsi, kad „Mes rūšiuojam“ projektas prasidėjo nuo švietimo įstaigų, kur nemažai laiko praleidžia pati imliausia mūsų visuomenės dalis – vaikai ir jaunimas.

„Vaikai, grįžę į namus, pamoko savo tėvus rūšiavimo, parodo, kad senas baterijas negalima mesti bet kur“, – kalbėjo Seimo narys, pasidžiaugęs, kad projektas išsiplėtė į įmones, automobilių servisus ir pan.

GIA vadovas Alfredas Skinulis, pristatydamas projekto planus, pranešė, jog per šį projekto sezoną numatoma surinkti 1 tūkst. tonų elektronikos ir baterijų atliekų – tai yra beveik du kartus daugiau, nei buvo surenkama iki šiol. Numatoma padvigubinti ir surenkamą automobilių servisų veiklos atliekų kiekį. Tokių ambicingus planus kurti leidžia nuolat besiplečiantis projekto dalyvių tinklas – praėjusį sezoną į projektą ypač aktyviai įsitraukė nemažai automobilių servisų.

Projekto šventės metu atliekų tvarkymo bendrovė „Atliekų tvarkymo centras“ suteikė galimybę pasižiūrėti, kaip atrodo surenkamos atliekos, taip pat – kokios medžiagos gaunamos perdirbant surinktas atliekas, kurios keliauja kaip žaliava įvairių sričių gamintojams. Bene daugiausia dėmesio renginio vietoje įrengtoje ekspozicijoje sulaukė automobilių serviso atliekų kelias, kur labai aiškiai matyti, kaip surenkami oro ar kuro filtrai pavirsta tekstile ir kuro atliekomis, o, pvz., automobilio amortizatorius virsta metalo drožlėmis ir trupučiu alyvos.

2013-2014 mokslo metais apie 1400 Lietuvos švietimo įstaigų aktyviai dalyvavo projekte ir suvienijo jėgas rūšiuojant elektros ir elektroninės įrangos, buitinės technikos bei nešiojamų baterijų ir akumuliatorių atliekas. Šis gausus projekto dalyvių būrys nuo projekto pradžios jau surinko 550 tonų elektronikos ir 19 tonų baterijų atliekų. Į projektą aktyviai įsijungė ir automobilių servisai ir įvairios įmonės. Projekto organizatoriai į efektyvios atliekų rinkimo sistemos sukūrimą jau investavo daugiau kaip 0,5 mln. litų.

Kiekvienas projekto „Mes rūšiuojam“ sezonas kasmet suskirstomas į dvi atskiras akcijas – viena jų prasideda rugsėjį ir tęsiasi iki sausio, kita prasideda kovą ir baigiasi vasarą. Akcijų metu nustatytu laiku į sutartas vietas prie mokyklų, įmonių atgabenama sena, nenaudojama elektronika, senos baterijos. Tose vietose atliekos yra sveriamos ir surašomos. Gali būti pristatoma tiek smulkios atliekos (pvz., plaukų džiovintuvas, mikrobangų krosnelė, virtuvės kombainas ar pan.), tiek stambios atliekos – televizoriai, kompiuteriai, šaldytuvai ir t.t. Įvairios susidarančios atliekos surenkamos ir iš automobilių servisų, fiksuojant atliekų rūšis ir kiekius. Pagal rezultatus projekto dalyviai yra skatinami įvairiais prizais.

Leave a comment